Základy efektivního skladu

Základy efektivního skladu nesmíte v roce 2022 podcenit. Jaké to jsou?

Efektivně využité skladové prostory vám umožní nejen vydělávat více peněz, ale zároveň myslet na bezpečnost i komfort zaměstnanců. Podívejte se na základy toho, jak sklad využívat efektivně jak s ohledem na skladový systém, tak na výběr manipulační techniky.

Důležitost správné organizace zboží

Správné uspořádání skladu je alfou i omegou úspěchu. Než naskladníte nové položky, vždy byste měli mít jasnou představu o tom, jak bude sklad rozložen. Nejpohyblivější zboží dejte na nejsnáze přístupné místo. Skladové prostory se musí umět přizpůsobit změně zboží. Jakmile začnete nabízet nové produkty nebo zjistíte, že se nejprodávanější produkt změnil, tak se nebojte skladové zásoby přeorganizovat. Pro usnadnění práce využívejte moderní WMS (systém pro řízení skladu), který za vás dokáže řídit veškeré dění ve skladu.

Výhody řízeného skladu:

> Nižší chybovost
> Přehled o zásobách v reálném čase
> Efektivní využití skladových prostor
> Přesnější a rychlejší vychystávání
> Zrychlení procesů ve skladu
> Snazší inventura

Ceny skladových prostor se neustále zvyšují a vy neplatíte pouze hodnotu zboží, ale také metry čtvereční skladového prostoru. Hluchá místa zvyšují vaše náklady. Podle Paretova pravidla stojí za 80 % vašeho zisku 20 % uskladněného zboží. Na vás je, aby těchto 20 % odpovídalo principům efektivního skladování.

Označování a sledování zboží

Každý kus zboží musí být snadno k nalezení. Systémy značení musí být srozumitelné, logické a všichni zaměstnanci s nimi musí umět pracovat. Označení je samozřejmě různé v menších skladištích a ve skladu o několika budovách. Správné označení urychluje veškeré skladové procesy.

K označení zboží vám poslouží tiskárny čárových kódů a mobilní terminály schopné čárové kódy číst. Mobilní terminál umí štítek nejen načíst a zobrazit, ale můžete vkládat další informace.

Uspořádání skladu pro pohyb manipulační techniky

Efektivní uskladnění zboží nikdy nesmí být nadřazeno bezpečnosti. Veškeré bezpečnostní standardy spojené se skladovacími prostory upravuje legislativa.

Základní pravidla pro šířku uliček:

 

> Veškeré spojnice a cesty ve skladu musí být udržovány volné a podchodná výška musí být dostatečná.

> Minimální šířka pro pěší komunikace je 1,1 metru.

> Pokud je ulička určena pro průjezd manipulační techniky, tak musí být její šíře minimálně o 40 cm širší, než je šířka manipulační techniky v jejím nejširším bodě.

> Nebezpečná místa jako jsou zatáčky či křižovatky musí být přehledně a viditelně označeny, každá zóna by měla mít svou unikátní barvu pro lepší orientaci.

> Je-li koridor určen pro pěší i pro manipulační techniku, je třeba vyhradit pruh 1,1 m pro pěší.

Spletité bludiště s nepřehlednými zatáčkami pojme větší množství skladových zásob, ale sníží efektivitu práce. Pokud usnadníte řidičům manipulační techniky práci a ponecháte jim dostatečně široké a přehledné křižovatky, tak zrychlíte vyřizování objednávek.

K nejvíce úrazům dochází ve spojitosti s vysokozdvižnými vozíky. Může dojít k přímé srážce zaměstnance, stržení regálu nebo zboží. Při zavalení vozíku těžkými předměty dochází k vážným zraněním.

Cash & carry tip

Obchody cash & carry mají na prodejní ploše rozbalenou jednu paletu, která je určena k nákupu. Další palety stejného druhu jsou uloženy pod regály nebo nad regálem nahoře. Nemusíte na nejlepší místa nutně dávat veškeré zásoby daného druhu. Dejte na snadno přístupné místo více kusů a postupně je doplňujte z méně výhodných pozic.

Manipulační technika

Do manipulační techniky řadíme přístroje, které nám usnadňují manipulaci s věcmi. Ve skladovacích prostorách se bez nich neobejdete. Práci usnadňují a také urychlují. Na trhu je široká nabídka manipulační techniky, ale ne všechny se hodí do každého skladu.

  1. Čelní vysokozdvižné vozíky

Klasický čelní vysokozdvižný vozík je nejrozšířenější manipulační technikou vůbec. Existuje celá řada modifikací pro různé prostory a účel.

> Akumulátorové VZV

Elektrické vozíky jsou ideální řešení pro uzavřené prostory, protože nevypouští žádné emise. Moderní baterie lze použít i v mrazících zařízeních, kde teplota klesá k -30 stupňům.

> VZV se spalovacím motorem

Dieselové vozíky pro venkovní použití jsou další skupinou. Zajímavým řešením jsou plynové CNG vozíky pro použití ve venkovních i vnitřních prostorách.

 

 

  1. Retraky

Retraky jsou modifikované VZV pro práci v omezených prostorách. Přestože mají podvozek na třech kolech, tak jsou velmi stabilní a mohou zakládat břemena do výšky 13 metrů. Obsluha sedí na retraku bokem a má dostatečný výhled při couvání a manipulaci s paletami.

Pro velmi úzké prostory existuje varianta s elektricky řízeným ovládáním všech kol, které umožňuje otáčení vozíku na místě.

  1. Regálové zakladače

V regálových skladech využijete regálový zakladač, který je přizpůsobený na práci s bednami, paletami, tyčovým materiálem nebo ručnímu odběru po kusech.

Automatizované regálové zakladače se pohybují po kolejnicích horizontálně po podlaze nebo stropě. Pokud se pohybují mezi dvěma kolejnicemi, tak mohou obsluhovat regály až do výšky 40 metrů. Vejdou se i do velmi úzkých uliček do 180 cm.

  1. Vozíky do úzkých prostor

Vozíky do úzkých prostor VNA (very narrow aisle) jsou určeny pro paletovou manipulaci ve velmi úzkých uličkách. VNA s obsluhou dole je určen pro rychlou boční manipulaci a VNA se zdvihem umožňují víceúrovňovou manipulaci až do výšky 14 metrů.

Zatímco klasický VZV se při manipulaci otáčí celý, tak v případě úzkých vozíků se otáčí pouze zakládací hlava a je možné uložit paletu na obě strany uličky.

  1. Vychystávací vozíky

Vertikální vychystávací vozíky se dělí podle úrovní na nízké (do 2,5 m), střední (do 6 m) a vysoké (do 12 m). Lze je využívat pouze na rovných podlahách pro zajištění maximální stability.

Horizontální vychystávací vozíky jsou určeny pro vychystávání ze země nebo z první úrovně regálů. Lze je využít i pro transport celých palet nebo několika palet za sebou.

  1. Tahače

Tahače disponují třemi nebo čtyřmi koly a jsou určeny pro přepravu přípojných vozíků tahem. Některé modely tahačů mají plošinu na přepravu samotného nákladu.

Tahače lze využít ve vnějších i vnitřních skladovacích prostorách. Obsluhovat je lze ručním vedením, řízením ve stoje nebo v sedě. Inovativním řešením jsou automatizované tahače.

Manipulační technika do velkého skladu

Málokterá firma má v začátcích dostatek finančních prostředků, aby pořídila více druhů manipulační techniky. Pokud do svého skladu koupíte jeden druh manipulační techniky, tak by to měl být rozhodně vysokozdvižný vozík. Jak váš obrat poroste, tak můžete vozový park dále rozšiřovat.

Manipulační technika do menších skladů

V menších skladech se možná obejdete bez motorizovaného arsenálu. Klasické ruční paletové vozíky se snadno ovládají a uvezou i těžké předměty. Pro kompletaci menšího zboží můžete využít nákupních vozíků, košíků či systém bedýnek.

Bez ohledu na velikost skladu můžete svým zaměstnancům ulehčit práci díky pouzdrům na čtečky. Uvolněte jim ruce a zvyšte tak efektivitu práce. Čtečky bez pouzdra jsou náchylnější na poškození, protože mohou nechtěně upadnout.

Co si z dnešního článku odnést?

Správný software a moderní manipulační technika je ve skladovacích prostorách nepostradatelná. S výběrem manipulační techniky je třeba již ve fázi plánování skladu pro nastavení ideální šířky uliček a minimalizování méně přehledných míst.

Bez správně nastaveného inventory management systému se neobejdete. Díky chytrým systémům získáte tvrdá data o fungování vašich skladovacích prostor. Bez nich máte jen nic neříkající teoretické údaje.

Skladový a fakturační systém s e-shopem Macros pro vás zajistí uložení dat na jednom místě a řízení všech pohybů na skladě. Přístup do systému je pohodlný a k dispozici všem firemním zařízením od čteček čárových kódů po notebooky. To vše bez serveru a licencí za podpůrné aplikace.