Cash flow: proč je peněžní tok důležitým ukazatelem a jak souvisí se skladováním?

Cash flow: proč je peněžní tok důležitým ukazatelem a jak souvisí se skladováním?

 

Pro většinu firem platí jednoduché pravidlo: vaše zásoby – ať už jde o produkty, které distribuujete, nebo materiály, které používáte k výrobě svého zboží – jsou vaší největší investicí. Způsob, jakým zásoby spravujete, může významně ovlivňovat cash flow. A právě stabilní cash flow se dnes považuje za důležitý ukazatel finančně zdravé a silné firmy.

 

cash flow - hotovost

 

Pokud vám chybí peníze, měl by být sklad jednou z oblastí, na které se rychle zaměřit. Uložené zboží a suroviny mohou vázat obrovské množství finančních prostředků, zabírat nákladný skladový prostor a někdy i zcela zbytečně komplikovat logistické operace, inventury a další související procesy.

Regulujte množství zásob a reagujte na poptávku

Zhodnoťte množství zboží, které skladujete, a bedlivě si hlídejte doplňování zásob. Možná příliš investujete do produktů, které se neprodávají, nebo objednáváte zbytečně moc kusů od některých položek. Takové chyby mohou vyústit v nedostatek pohotových finančních zdrojů. Hrozí ale i opačný extrém, kdy nemáte zboží na skladě dost, nestíháte držet krok s poptávkou a nakonec ztrácíte zákazníky a objednávky.

Nakoupit přemrštěné množství zásob, aniž byste věděli, že pro ně budete mít odbyt, to je jedna z typických chyb začínajících podnikatelů. Je přirozené chtít se zásobit předem, abyste pak zákazníky nezklamali, případně využít množstevní slevy ze strany dodavatelů a velkoobchodů. Raději ale odolejte a nejprve se důkladně seznamte s potřebami a tužbami svých zákazníků. Zboží pak naskladňujte až podle očekávané poptávky, abyste nezůstali v červených číslech.

Dokázat předem odhadnout budoucí množství objednávek je skvělý způsob, jak předejít přeplnění skladu. Předvídat, kolik objednávek za měsíc dostanete, a naskladnit si přesné množství zboží, je zpočátku obtížné. Pokud si ale povedete přehlednou evidenci objednávek, postupem času zjistíte, v jakých měsících či obdobích vrcholí poptávka po konkrétních položkách a kdy je naopak prodej slabší. Sezónním výkyvům se pak už dokážete snadno přizpůsobit.

Zbavte se zásob, které vám nevydělávají

Pravidelná kontrola skladu vám pomůže odhalit problémy, které negativně ovlivňují cash flow. Se skladováním každého kusu zboží se pojí finanční náklady (skladovací prostor, provoz techniky, platy zaměstnanců skladu, pojištění atd.), a proto je zbytečné držet zastaralé či přebytečné zásoby. Hůře prodejného zboží se bez okolků zbavte například v rámci výprodeje, nebo ho využijte k nalákání zákazníků (tedy jako dárky k nákupu, za věrnost, jako výhry v soutěžích apod.).

  • Jak zjistit, které zboží má největší potenciál vám vydělat? Jedním z důležitých ukazatelů je tzv. obrátkovost, která zjednodušeně řečeno vyjadřuje, kolikrát se za určité období konkrétní druh zboží na skladě “otočí”, tedy naskladní a zase prodá. Zboží s vysokou obrátkovostí vám i při nízké marži přinese dobrý zisk. Naopak zboží, které dlouho leží na skladě, musíte prodat s vysokou marží, aby pokrylo všechny vzniklé náklady. Na první pohled je jasné, že čím vyšší obrátkovost, tím snazší je dosažení zisku a udržení dobrého cash flow. 
  • Jak vypočítat dobu obratu zásob a jaké náklady vznikají při zbytečném skladování jsme již na našem blogu psali - celý článek najdete ZDE

Využívejte skladový software k řízení i analýzám

Pravidelná kontrola skladu a sledování pohybu zboží není snadný úkol. Ruční vedení evidence (systém “tužka a papír” a nebo excelová tabulka) vyžaduje obrovské množství času a úsilí, což je nepraktické zejména tehdy, když se potřebujete soustředit na jiné součásti vašeho podnikání. Dnes už je načase upustit od zbytečně náročných postupů a pořídit si specializovaný systém pro efektivní správu vašich zásob, se kterým dáte vašemu cash flow zdravý impuls.

Software pro řízení skladu, jako je Macros, je skvělý pomocník pro sledování stavu zásob i třídění všech vašich produktů. Poskytuje vám pohled na množství zásob v reálném čase, umožňuje sledovat aktivity na více skladových místech a pomůže vám vytvářet prognózy, abyste se vyhnuli vyprodání zásob nebo naopak nadměrnému zásobení. 

S Macrosem se vyhnete zbytečným nákladům, vnesete do skladování pořádek a jasná pravidla, zlepšíte provozní cash flow své firmy - neváhejte a zaměřte se na stabilizaci finančních toků co nejdříve!