Nejoblíbenější způsob platby na internetu: platební brána

Nejoblíbenější způsob platby na internetu: platební brána

 

Platební brány přinesly do e-shopů rychlost a pohodlnost platby kartou tak, jak ji zákazníci znají z kamenných prodejen. Podíl plateb realizovaných online kartou nebo elektronickou peněženkou dosahoval už v roce 2020 úctyhodných 79,6 % (globální data publikovaná na webu statista.com) a neustále stoupá. Pojďme se blíže podívat na výhody, jež platební brány přináší.

 

Existují tři základní možnosti platby při nákupu přes internet:

  1. platba na dobírku

  2. zaplacení předem bankovním převodem

  3. využití platební brány

 

platby na internetu

Platba na dobírku: hotově i kartou, ale vždy s poplatkem

Dobírka byla ještě před několika lety docela častá, ale s rostoucí oblibou bezhotovostního platebního styku ustoupila do pozadí. Většina přepravců dnes nabízí možnost zaplatit při převzetí zásilky u řidiče i kartou, ale ani to většinu zákazníků nepřesvědčí. Důvodem jsou poměrně vysoké poplatky za zprostředkování platby dobírkou, o které se v tomto případě stará právě přepravce.

Ani pro prodejce není dobírka zrovna výhrou, protože hrozí nevyzvednutí zásilky ze strany zákazníka. Balíček se zbožím se v takovém případě sice odesílateli vrátí, ale náklady na přepravu nikoliv.

Bankovní převod: čekání a několik kroků navíc

Platba předem bankovním převodem zažila obrovskou popularitu v době, kdy se spotřebitelé naučili využívat výhod internetového bankovnictví. Možnost zaplatit během několika minut přes počítač (a později i s pomocí chytrého telefonu) byla nesrovnatelně pohodlnější, než muset čekat na přepravce s připravenou hotovostí.

Banky dnes realizují platby ve všední dny zpravidla do 24 hodin (v praxi proběhne převod prostředků obvykle během několika minut po zadání příkazu), ale vstoupí-li do hry víkendy a svátky, může dojít ke zdržení platby. Další zpoždění může vzniknout na straně obchodníka, který musí příchozí platby vhodným způsobem párovat s provedenými objednávkami.

Pro zákazníka obnáší tato platební metoda několik zbytečných kroků navíc: po provedení objednávky musí počkat na e-mail s platebními údaji, přihlásit se do internetového bankovnictví, vyplnit jednorázový příkaz k převodu, čekat na realizaci platby a nakonec ještě vyčkávat, než prodejce potvrdí zaplacení objednávky. Právě proto se dnes placení převodem uplatňuje u méně než desetiny online nákupů.

Platební brány: rychlé, bezpečné a za hubičku

Tím se dostáváme k platebním branám a jejich výhodám. Nejvýznamnější je rychlost vyřízení platby a také oboustranná bezpečnost, zajištěná jak zákazníkovi, tak i obchodníkovi.

Aby mohl prodejce využívat platební bránu, musí projít jednoduchou kontrolou, která však zákazníkům zaručuje, že se nejedná o podvodnou firmu a že jsou splněny všechny formální náležitosti pro zdárnou realizaci prodeje. 

Jako obchodník máte díky platební bráně jistotu, že objednávka bude zaplacená. Přesměrování na platbu probíhá bezprostředně po odeslání objednávky a platební brána online ověřuje dostatečný zůstatek na účtu zákazníka, aby mohly být prostředky ihned převedeny. 

Díky platební bráně se nemusíte vy ani vaši zákazníci starat o předávání platebních údajů, párování plateb ani jejich potvrzování. Všechny procesy proběhnou automaticky a obě strany jen dostanou potvrzení o tom, že se platba v pořádku realizovala. Vám už pak zbývá jen zboží zabalit a odeslat.

Nutno podotknout, že provozovatelé platebních bran samozřejmě za své služby účtují poplatky. Jejich výše je ale ve srovnání s tradiční dobírkou jen malá, a usnadnění platebního styku v porovnání s platbou jednorázovým příkazem je nedocenitelné.

Macros a platební brána vám zajistí konkurenční výhodu

Když dojde na příslovečné “lámání chleba”, poskytnout spotřebiteli možnost okamžité platby online může být faktorem, díky kterému zvítězíte nad konkurencí. Nabízíte-li stejné zboží ve srovnatelné kvalitě a za obdobnou cenu, je rychlost a cena dodání pro zákazníka nakonec rozhodující. 

Abychom vám umožnili využívat výhody této technologie naplno, systém Macros je s platebními branami kompatibilní. A komunikuje rovněž s přepravními společnostmi, takže budete objednávky odesílat rychle a jednoduše.