Nebojte se zaměstnávat cizince: onboarding a zaškolení jim usnadníte skladovým softwarem

Nebojte se zaměstnávat cizince: onboarding a zaškolení jim usnadníte skladovým softwarem

 

Administrátor skladu, skladový operátor nebo prostě skladník, to je na dnešním pracovním trhu nedostatkové zboží. V oboru logistiky a skladování již několik let poptávka po kvalitních pracovnících převyšuje nabídku, a to mnohdy i několikanásobně. Řešením situace je zaměstnávání většího počtu pracovníků z ciziny.


jazyková bariéra v zaměstnání

 

V současnosti se to týká například uprchlíků z Ukrajiny, kteří získali speciální vízum a vztahují se na ně díky tomu stejné podmínky pro vstup do pracovního poměru, jako na tuzemské zaměstnance (informace je aktuální v listopadu 2022). Ani u ostatních cizinců z dalších zemí se ale není čeho bát, jako zaměstnance je můžete přijmout při dodržení poměrně jednoduchých pravidel. 

Jak postupovat u občanů EU a jejich rodinných příslušníků, u osob s trvalým pobytem na území ČR a kdy je třeba řešit pracovní povolení, zaměstnaneckou nebo modrou kartu, to vše přehledně uvádí například stránky zamestnavanicizincu.cz a podrobněji i web Ministerstva práce a sociálních věcí. Další možností je najmout si zaměstnance z ciziny prostřednictvím pracovní agentury.

 

Zaškolení každého nového zaměstnance v nepřehledném a špatně organizovaném skladu může být otázkou týdnů, ba dokonce i měsíců. Onboarding a školení nováčků ale můžete významně zkrátit, když dostanou k dispozici intuitivní skladový software, jako je Macros.

 

Jak konkrétně WMS (warehouse management software) pomáhá zrychlit školení nových a zahraničních zaměstnanců?

  • Uživatelsky přátelské prostředí programu usnadní nováčkům orientaci. Po základním zaškolení je další práce s Macrosem už velmi intuitivní.
  • Individuálně nastavený přístup pro každého zaměstnance znamená, že budou moct pracovat pouze s těmi moduly, které pro svoji pracovní náplň potřebují. 
  • Různé jazykové verze softwaru odstraní případnou komunikační bariéru. Kromě českého jazyka funguje skladový software Macros také v angličtině, která je dnes v roli univerzální řeči téměř na celém světě. V přípravě je rovněž polská a německá jazyková mutace pro usnadnění práce zaměstnancům ze sousedních zemí.
  • Kompatibilita s hardwarem, jako jsou tiskárny a čtečky čárových kódů, zajistí rychlý a přehledný pohyb zboží. Pro nové zaměstnance skladu je čárový kód u každé položky jednoduchým a nezaměnitelným identifikátorem.
  • Pro snadné nalezení konkrétní položky slouží vyhledávač s automatickým našeptáváním hledaného výrazu. Ještě více usnadníte skladníkům práci kromě použití již zmíněných čárových kódů také přidáním obrázků k jednotlivým produktům.
  • Snížení chybovosti u nováčků je vítaným vedlejším efektem, který práce se skladovým softwarem prostřednictvím zmíněných výhod přináší.

 

Pokud čelíte problémům s nedostatkem pracovních sil pro zajištění hladkého chodu skladovacích a logistických procesů, zamyslete se nad tím, jak bude probíhat onboarding nových zaměstnanců. Fungování skladu včas optimalizujte, aby bylo přehledné a snadno se v něm dalo zorientovat. Díky tomu pak ušetříte čas i náklady při školení a zácviku nováčků - o to rychleji se totiž promění z “přítěže” na spolehlivé samostatné pracovníky.

 

Kromě pořízení skladového softwaru Macros se na nás můžete obrátit i pro celkovou optimalizaci skladování a logistiky. Zajistíme také školení zaměstnanců a postaráme se, aby byl Macros pro vaše podnikání viditelným přínosem. Neváhejte nás kontaktovat pro konzultaci a další informace.